Raimondo Eggink Człowiekiem Corporate Governance 2018
Człowiekiem Corporate Governance 2018 został Raimondo Eggink – niezależny członek Rad Nadzorczych, od blisko 25 lat związany z polskim rynkiem kapitałowym. Tytuł przyznano po raz czwarty w trakcie corocznego, ósmego już spotkania „Konferencji Rada Nadzorcza” w Dąbrowie Górniczej.
Konferencja Rada Nadzorcza to jedno z kluczowych wydarzeń na kapitałowej mapie Polski, w całości poświęcone tematyce rad nadzorczych. Doskonałe miejsce i czas do dyskusji na temat wyzwań stojących przed osobami, których przedmiotem troski jest rzetelne przestrzeganie idei corporate governance. Zwieńczeniem konferencji jest wręczenie wyróżnienia „Człowiek Corporate Governance”, przyznawanego osobom, które poprzez swoje życie zawodowe oraz codzienną postawę przyczyniają się do większej świadomości i uznania dla prawidłowego i rzetelnego funkcjonowanie nadzoru właścicielskiego. W ubiegłym roku wyróżnienie otrzymała Agnieszka Gontarek, od 2013 roku kierująca pracami Komitetu konsultacyjnego GPW ds. ładu korporacyjnego, który opracował „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016”. W 2016 roku wyróżniono Wiesława Rozłuckiego – jednego z założycieli i wieloletniego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, a 3 lata temu – Andrzeja S. Nartowskiego – wielkiego orędownika ładu korporacyjnego w Polsce. Zwyczajem jest, iż dotychczasowi laureaci zasiadają w Kapitule Wyróżnienia, dokonującej wyboru przyszłych laureatów.
Raimondo Eggink – Człowiek Corporate Governance 2018, jest niezależnym członkiem rad nadzorczym, od blisko 25 lat jest związanym z polskim rynkiem kapitałowym. Od 2002 roku członek wielu Rad Nadzorczych, m.in. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., PKN Orlen S.A., Netia S.A. oraz Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. Obecnie zasiada w radach nadzorczych spółek: Skarbiec Holding S.A., Sygnity S.A., Prime Car Management S.A., PKP Cargo S.A., Suwary S.A., Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. i PERŁA – Browary Lubelskie S.A. Autor licznych komentarzy i artykułów na temat polskiego rynku kapitałowego i prawidłowego corporate governance ze szczególnym naciskiem na ochronę właścicieli z mniejszościowych udziałem w spółce.
Odbierając wyróżnienie, laureat zauważa, iż po wielu latach zmagań problem nienależycie funkcjonującego ładu korporacyjnego w spółkach wreszcie zaczyna być traktowany z należytą powagą. – Wyróżnienie „Człowiek Corporate Governance 2018” traktuję jako ukoronowanie ponad 20-letniej walki o poprawę ładu korporacyjnego, zarówno na poziomie wielu indywidualnych spółek, jak i całego polskiego rynku kapitałowego. Wspólnie z moimi szacownymi poprzednikami oraz wieloma innymi osobami uruchomiliśmy rewolucję. Nie wszystkie bitwy wygraliśmy, ale nikt już nie kontestuje jej idei. Równocześnie wskazuje na konieczność ciągłej edukacji, czego idealnym przykładem są spotkania propagatorów idei corporate governance. – Trwa tsunami legislacyjne po negatywnych doświadczeniach z ładem korporacyjnym w wielu spółkach, nie tylko w Polsce ale także na świecie. W efekcie w tempie wykładniczym rosną oczekiwania regulatorów, inwestorów oraz całych społeczeństw wobec członków rad nadzorczych. Sprostanie tym oczekiwaniom wymaga stałego podnoszenia kwalifikacji, do czego dzisiejsza konferencja stanowi znakomitą okazję.
W całkowitej zgodzie z laureatem, na temat potrzeby ciągłej edukacji w zakresie corporate governance wypowiedział się Wiesław Rozłucki, Człowiek Corporate Governance 2016: – Idea dzisiejszej konferencji propagującej ład korporacyjny jest wiecznie żywa, a nawet powiem, że dziś bardziej potrzebna niż kiedykolwiek wcześniej. W niekorzystnej sytuacji na rynku kapitałowym, z czym mamy obecnie do czynienia, znaczenie dobrego corporate governance znacząco rośnie. Niestety, uczestnicy rynku kapitałowego przypominają sobie o tym dopiero, gdy giełda nie rozpieszcza, a wówczas nawet najmniejsze uchybienie w zakresie obowiązków wynikających z ładu korporacyjnego jest dyskontowane przez inwestorów. W związku z tym, od wielu lat przekonuję, że prawidłowo realizowana idea corporate governance powinna być realizowana zawsze, bez względu na okoliczności, wówczas stanie się swego rodzaju zabezpieczeniem dla wartości spółki. I właśnie w tym celu, rok rocznie, spotykamy się by edukować – rozmawiać o ogromnej wartości, jakie daje stosowanie dobrych zasad ładu korporacyjnego. Przyznanie wyróżnienia Człowiek Corporate Governance 2018 Raimondowi Eggink, traktuje jako docenienie wieloletniej pracy na rzecz mniejszościowych udziałowców – Tegoroczny laureat to jeden z pionierów ruchu corporate governance w Polsce, a w moim osobistym rankingu zajmuje pierwsze miejsce, w kategorii waleczność i niezłomność na rzecz obrony interesów akcjonariuszy mniejszościowych. On nie propagował, on wręcz wykuwał dobry corporate governance w kontakcie z głównymi akcjonariuszami. Analizując karierę zawodową, świadomie podejmował się funkcji członka rad nadzorczych, gdzie wiedział, iż musi się szykować na ciężkie boje. Od wielu lat wysoko cenie sobie jego zdanie w dziedzinie nadzoru właścicielskiego.
W ocenie laureata wtórowała mu Agnieszka Gontarek, Człowiek Corporate Governance 2017. – Członkostwo w radzie nadzorczej to bardzo odpowiedzialne zadanie, do realizacji którego trzeba się dobrze przygotować, i to nie tylko w sensie ściśle merytorycznym. Tegoroczny laureat nagrody Człowiek Corporate Governance, Raimondo Eggink, jest znanym i cenionym na rynku członkiem rad nadzorczych. Prawdziwy fachowiec, posiadający wskazywane w przepisach prawa i dobrych praktykach pożądane cechy i umiejętności. To członek rady nadzorczej na dzisiejsze czasy. W świetle wyraźnego obecnie trendu postępującej profesjonalizacji rad nadzorczych trudno o lepszy wybór.
Wybór Raimondo Eggink chwali również Piotr Rybicki, inicjator wyróżnienia „Człowiek Corporate Governance” i pomysłodawca „Konferencji Rada Nadzorcza”, członek Kapituły, który zdradza, iż od początku swojej kariery zawodowej był zafascynowany pracą Raimondo na rzecz idei corporate governance. – Osobiście bardzo cieszy mnie wybór dokonany przez Kapitułę, gdyż można śmiało powiedzieć, że nagradzamy osobę, która w pierwszych latach mojej aktywności zawodowej była dla mnie wzorem – osobą godną naśladowania. Raimondo Eggink jest bowiem prekursorem profesjonalizacji rad nadzorczych w Polsce. I robi to skutecznie już dwie dekady! Dołączył tym samym do wyśmienitego grona dotychczas wyróżnionych. Andrzej Nartowski, Wiesław Rozłucki, Agnieszka Gontarek i Raimondo Eggink – to brzmi dumnie! I dodaje: – Aż żałuję, że nie mogę być w tym gronie i zapewne nigdy nie będę – będąc pomysłodawcą wyróżnienia stawiam na inne cele – nadal promować profesjonalny ład korporacyjny w Polsce.
Konferencja Rada Nadzorcza, 8 edycja w Dąbrowie Górniczej
Konferencja Rada Nadzorcza odbyła się już po raz ósmy, 4 października 2018 r. w Dąbrowie Górniczej. To jedno z największych wydarzeń w Polsce poświęcone praktycznym aspektom sprawowania kontroli i nadzoru właścicielskiego. Dedykowane członkom Rad Nadzorczych, jak również właścicielom spółek, którzy zdają sobie sprawę z pozytywnych aspektów wynikających ze sprawnie funkcjonującego wewnętrznego organu kontrolnego w ich firmach.
Od samego początku działalności stawia sobie za cel edukacje w zakresie prawidłowego funkcjonowania rad nadzorczych. Tegoroczną Agendę zdeterminował więc fakt, iż w ostatnim czasie rynek doświadczył kilku negatywnych przypadków wynikających z nierzetelnego nadzoru właścicielskiego. To spowodowało, iż właściciele firm i akcjonariusze zaczęli dostrzegać, iż stosowanie zasad ładu korporacyjnego to ogromna wartość, która bezpośrednio przekłada się na dobro spółki, a w przyszłości może przygotować na różnego rodzaju okoliczności, o czym wspomina Agnieszka Gontarek. – Światowy corporate governance rozwijał się i umacniał wraz z kolejnymi kryzysami. Dzisiejsza rada nadzorcza musi być jeszcze bardziej profesjonalna, pracowita, dociekliwa i odważna. Powinna współpracować nie tylko z zarządem spółki, lecz także z biegłym rewidentem, z osobami wykonującymi w spółce funkcje audytu wewnętrznego, zarządzania ryzykiem i compliance, a w razie potrzeby również z doradcami zewnętrznymi. Taki sposób sprawowania nadzoru powinien przynieść oczekiwane efekty. Analiza najgłośniejszego w ostatnim czasie przypadku spółki emitującej obligacje ewidentnie pokazuje, że odpowiedzialne podejście do swoich zadań przez rady nadzorcze istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia nadużyć. Nie mam wątpliwości, że gdyby w tym przypadku nie zawiodły mechanizmy nadzorcze, a spółka i jej organy bardziej brały do siebie konieczność wypełniania swoich obowiązków, także w kontekście corporate governance, straty byłyby o wiele mniejsze.
Ubiegłoroczną laureatkę popiera Patryk Kuzior, Członek Kapituły, przedstawiciel UM Dąbrowa Górnicza. – Konferencji, kongresów i innych tego rodzaju spotkań biznesowych jest całkiem sporo, jednak niewiele wydarzeń koncentruje się na zagadnieniach corporate governance, co być może wynika z braku dostatecznego zrozumienia znaczenia zagadnień związanych z budowaniem ładu korporacyjnego. Dlatego też takie wydarzenia jak Konferencja Rada Nadzorcza są potrzebne, jako ważny wkład w promocje dobrych praktyk.
W związku z powyższym, program konferencji oraz zaproszeni prelegenci został dobrany w taki sposób, by dogłębnie omówić bieżące problemy związane z funkcjonowaniem rad nadzorczych oraz przedyskutować wyzwania stojące przed skutecznym corporate governance. Konferencje rozpoczął wykład o prawidłowym nadzorze właścicielskim w oczach inwestora finansowego. Tuż po nim zaprezentowano jak wygląda corporate governance w modelu brytyjskim. Ogromnym zainteresowaniem słuchaczy cieszyła się dyskusja w trakcie panelu dyskusyjnego „Jak na rady nadzorcze wpłynął… GetBack”, a także dynamiczna prelekcja dotycząca firm rodzinnych w kontekście nadzoru właścicielskiego. Koniec pierwszej części uświetniło wręczenie wyróżnienia Człowiek Corporate Governance 2018.
W drugiej części mogliśmy posłuchać opinii tegorocznego laureata – Raimondo Eggink na temat osobistych doświadczeń z pracy w radach nadzorczych. Konferencje zakończył panel dyskusyjny „Jaka ma być rada nadzorcza? Czyli o tym kogo poszukują do rad nadzorczych udziałowcy i akcjonariusze?”
– Pomimo, że to już 4. wyróżnienie tytułem Człowiek Corporate Governance, a także 8. Konferencja Rada Nadzorcza to przed nami wciąż długa droga w kierunku promocji corporate governance w Polsce. Ogromnym plusem jest, że coraz więcej organizacji i osób chce wspierać ideę profesjonalizacji rad nadzorczych – za to im bardzo dziękuję! Dlatego uważam, że Konferencja Rada Nadzorcza powinna być traktowana jako święto rad nadzorczych. Nie mamy w Polsce zbyt wielu takich wydarzeń, a szkoda, dlatego trzeba pielęgnować to co jest. W tym roku chyba to się udało – mamy święto rad nadzorczych. Co daje siłę i nadzieję na kolejny rok! A jak będzie naprawdę – okaże się zapewne z początkiem 2019 roku – jak tylko będzie wsparcie – będzie i 9 edycja Konferencji Rada Nadzorcza. – podsumował Piotr Rybicki.
Partnerzy konferencji
Głównym Partnerem Konferencji jest Miasto Dąbrowa Górnicza oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.
Patronat honorowy: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Krajowa Izba Gospodarcza, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz Polska Izba Biegłych Rewidentów.
Patronat medialny: Wprost, Strefa Biznesu, Dziennik Zachodni, Silesia Business&Life, Moja firma, StrefaInwestrów.pl, Europerspektywy, inwestorzy.tv, relacjeInwestorskie.org.pl, portal wnp.pl
Partnerzy wspierający: Akademia WSB, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Fundacja Class Ladies, Fundacja Fortis, Stowarzyszenie Finexa, Personalities, Sedlak&Sedlak, HolidayInn Dąbrowa Górnicza, Towarzystwa Biznesowe, PICM, PIB Finanse z sensem, multiAN, Stowarzyszenie Interim Managers, inwestycje.pl, jednostki-budzetowe.pl
Organizatorem VIII Konferencji Rada Nadzorcza był portal NadzórKorporacyjny.pl.
Konferencja odbyła się 4 października 2018 r. w Dąbrowie Górniczej.
VIII Konferencja Rada Nadzorcza 04.10.2018
Silesia Business & Life objęła Patronatem wydarzenie VIII Konferencja Rada Nadzorcza
- Zapraszamy do udziału w 8. edycji Konferencji Rada Nadzorcza, która odbędzie się 4 października 2018 roku (czwartek) w Dąbrowie Górniczej. Tradycyjnie Konferencja w całości poświęcona będzie praktycznym aspektom sprawowania kontroli, nadzoru właścicielskiego i funkcjonowania rad nadzorczych.
- „Zaproszone osoby – co zresztą jest domeną Konferencji – gwarantują najwyższy poziom kompetencji. Wchodzimy w kolejne obszary profesjonalnego sprawowania nadzoru właścicielskiego i funkcjonowania rad nadzorczych – spojrzymy postrzega te zagadnienia jeden z największych w Polsce inwestor finansowy. Porozmawiamy również o tym jak powinny wyglądać rady nadzorcze oczami udziałowców i akcjonariuszy, a także o przyszłości rad nadzorczych – bo wydarzeń rynkowych ostatnio niezmiernie dużo! I po raz pierwszy poruszymy trudną kwestię rad nadzorczych w firmach rodzinnych! Będzie również – odrobina humoru. Po szczegóły odsyłam oczywiście do programu” – mówi Piotr Rybicki, pomysłodawca i organizator Konferencji.
- Podczas VIII Konferencji Rada Nadzorcza zostanie wręczone wyróżnienie „Człowiek Corporate Governance 2018”. Już po raz czwarty zostanie doceniona osoba, która wnosi niebagatelny wkład w budowę ładu korporacyjnego w Polsce. Dotychczasowi laureaci: Andrzej S. Nartowski, Wiesław Rozłucki i Agnieszka Gontarek są najlepszą rekomendacją rangi wyróżnienia.
- „Myślę, że podobnie jak ja, tak i wszyscy członkowie Kapituły, wybierając tegorocznego wyróżnionego czuli dumę. Od kilku lat tworzymy nowy ważny rozdział corporate governance w Polsce – i to jest naprawdę powód do domy – mówi Piotr Rybicki.
- Do udziału w VII Konferencji Rada Nadzorcza organizator zaprasza przedsiębiorców, właścicieli firm, udziałowców, akcjonariuszy, członków rad nadzorczych, dyrektorów finansowych, pracowników nadzoru właścicielskiego, pracowników biur zarządu, pracowników naukowych a także wszystkie osoby zainteresowane tematyka corporate governance. „To nie tylko konferencja dla rad nadzorczych” – mówi Piotr Rybicki. „To konferencja przede wszystkim dla osób, które faktycznie sprawują nad swoimi firmami – niezależnie od tego czy w danym podmiocie powołano odrębny organ – radę nadzorczą”.
- „A wszystkim, którym wydaje się, że Dąbrowa Górnicza jest daleko (bo 15 km z Katowic, 70 km z Krakowa, 212 km z Wrocławia i 305 km z Warszawy) – to naprawdę ciekawe miasto, które warto odwiedzić nie tylko przy okazji VIII Konferencji Rada Nadzorcza.” – zaprasza Piotr Rybicki pomysłodawca i organizator Konferencji.
- Szczegółowe informacje o VII Konferencji Rada Nadzorcza znajdują się na stronie:
http://konferencjaradanadzorcza2018.pl/
Zapraszamy
Do zobaczenia podczas Konferencji